Amazon Kindle eReader Tecrübelerim

Amazon Kindle eReader Tecrübelerim

Tarik Guney's photo
Tarik Guney
·Jan 20, 2017·

7 min read

Subscribe to my newsletter and never miss my upcoming articles

Şimdiye kadar Kindle gibi eReader’lar hakkında ne düşündüğümü ve sevip sevmediğim hakkında bayağı bir soru aldım ve sonunda bunu blog olarak benzer sorulara sahip insanlar için cevaplamaya karar verdim. Son da söylemek istediğimi şimdiden diyeyim: Eğer durumunuz müsait ise kesinlikle tavsiye ederim. Kendime almak ile kalmadım — ki bayağı bir kindle’ım oldu, kitap okumasını istediğim 3–4 insana da hediye ettim. Peki neden?

Pragmatik Olalım

Bazı insanlar — ki buna kendimde de dahil — gerçek fiziksel bir kitaptan okumayı daha güzel buluyorlar. Ben de aynı şekilde sadece okumak değil aynı zamanda sayfaların yanlarını karalar ve notlar alırım. Kalem ve kağıt kullanmanın ayrı bir zevki vardır. Bunu kabul ediyorum. Ama değişen şartlar ve artan kitaplar ve hızlanan hayatlarımız bazı şeyleri imkansız kılmasada zorlaştırıyor. Dolayısıyla idealist olacağım diye daha pragmatik ve daha az zevkli çözümlerden vaz geçince aslında ideal olarak görülen çözümlerin zorluğu karşısında zamanla tembelleşebiliyor ve yapmamız gerekenleri tamamiyle terkedebiliyoruz. Bunun çözümü ise çok hoşumuza gitmesede ve kendimizi kısıtlı hissetsekte pratik olan çözüme yönelmek. Kısacası bu cihazlar bu pratik çözümleri sunuyorlar. Okumadıktan sonra fiziksel kitapların sayfaları istedikleri kadar koksun bir mana ifade etmiyor. Kitaplığımda okunmamış kitaplar bir işe yaramıyor. Okunmayan kitap hiç bir anlam ifade etmiyor. Kindle’ın kolayca taşınabilmesi sayesinde ve içinde yüzlerce kitabımı aynı anda taşıyabilmemden dolayı günde rahat bir şekilde hiç olmadı bir kaç saat kitap okuyabiliyorum ve yıllardır bu böyle devam ediyor.

Tüm Kitaplarım Yanımda

Eğer benim gibi bazı şeylerden hızlı sıkılan bir insansanız ya fıtratınızı zorlayacak yada farklı çözümler bularak bu sorundan kurtulmak zorunda kalacaksınız. Ben eğer bir kitaptan sıkılmaya başlarsam hemen başka bir kitaba geçerek hem dinlenmiş, hem tatmin olmuş, hemde bunalmadan sonradan kaldığım yerden devam ederek kitaplarımı bitiyorum. Genelde 4–5 kitap aynı anda okuyorum. Bunu fiziksel kitaplar ile yapmak zor olurdu. Birde nerede kaldığımı hızlı bir şekilde takip edebiliyorum ve yerim karışmadan hayatıma kolaylıkla devam ediyorum.

E-Ink Teknolojisi

Amazon Kindle gibi araçların en önemli özelliği ekran teknolojileri. Kağıt gibi duruyorlar ve aynı kağıt gibi gözü iPad yada benzer ekranlara sahip olan araçlar gibi yormuyorlar. Dolayısıyla daha uzun soluklu ve rahat bir okuma sağlıyorlar. Bazen şartlara göre iPad’imden de okusamda yine her zaman kendimi Kindle’a dönerken buluyorum. Hafif olması ve gözü yormaması gibi şartlar bunda gayet etkili oluyor.

Odaklanmak

Kitap okurken not alan ve altını çizen ve sonra bunları yeniden gözden geçiren bir iseniz o zaman Kindle gibi araçları seveceksiniz. Yanımda devamlı kalem taşımak, yapışkan notlar bulundurmak, ve ayraç gibi nerede kaldığımı kaybetmemek için ufak tefek şeyler taşımak ve bunu bir kaç kitap için yapmak yerine, sadece kitap okumaya odaklanmak ve bu tip şeyleri elimde ki cihaz yardımı ile kolayca yapmak daha güzel geliyor uzun vadede bana. Her ne kadar bir kalem kullanmak gibi esneklik sunmasada hiç yoktan iyidir diyorsunuz. Bazen yorulduğumda iş yerinde, mutfakta, bir yerde beklerken, canım sıkıldığında, kısacası her yerde kitap okumak şansı sunuyor ve altını çizme, not almak gibi etkili kitap okuma araçlarını rahatça her yerde ve her anda yapma şansınız oluyor. Dolayısıyla size sadece okumak ve öğrenmek kalıyor.

Senkronize Olması

Amazon Kindle ve bazı benzer araçlar telefonlar ve tabletler içinde kitap okuma uygulamaları sunuyorlar. Örneğin Kindle bir uygulama olarak hem telefonuza, tabletinizde, hemde bilgisayarınıza inebiliyor. Güzel olan ise tüm bu cihazların otomatik olarak senkronize bir şekilde çalışması. Dolayısıyla, Kindle cihazında okuduğunuz kitaplarda kaldığınız yerler, aldığınız notlar, ve altını çizdiğiniz yerler otomatik olarak diğer cihazlarınıza gönderiliyor ve dolayısıyla kaldığınız yerden başka bir cihaz ile devam ediyorsunuz. Sağda solda kitap okumak için iPhone’un PLUS modelini aldım ve bu özelliği bayağı bir kullanıyorum.

Sözlük

Farklı dillerde kitaplar okuyorsanız, Kindle ile otomatik olarak gelen ve sizinde sonradan indirebileceğiniz sözlükler bulunuyor. Elinizle bir kelimenin üzerine biraz uzunca basınca o kelimenin manasını görebiliyorsunuz. Eğer benim gibi yıllarca sözlüklerde kelimelerin manasını aramış iseniz ve o zaman bunun ne büyük bir nimet olduğunu anlarsınız.

Beklemeden Kitabınıza Sahip Oluyorsunuz

Yeni bir kitap almak için ya bir kitapçıya yada internet üzerinden sipariş veremeniz gerekiyor. Bu da duruma göre bir kaç gün yada bir kaç hafta süren bir kargolama süresi demek. Ama elektronik kitaplar, en azından Amazon için böyle, saniyeler içinde otomatik olarak Kindle’a iniyor ve hiç beklemden istediğiniz bir kitabı okuma şansınız oluyor. Kitabı beğenmediniz ve paranızı geri almak mı istiyorunuz? Amazon 7 gün içinde kitabınızı tüm parasını geri alacak şekilde iade etme şansı tanıyor. Daha ne olsun?

Aradığınızı Hızlıca Bulmak

Fiziksel kitaplarda bunun için iki tane özellik oluyor: İçindekiler ve İndex kısımları. Aradığınızın hangi sayfada olduğunu öğrenince yine elle o sayfayı buluyorsunuz. Kindle’da gelişmiş arama ile istediğinizi saniyeler içinde bulabiliyor ve sadece bir kitabı değil, tüm kütüphanenizi aratabiliyorsunuz. Sonuçları ise bir liste halinde görüp farklı sonuçlar arasında rahatça dolaşabiliyorsunuz. Bu daha çok unuttuğunuz bir yeri yeniden okumak yada bir yerde bu kitaptan referans verecekseniz gayet büyük bir kolaylık oluyor.

Entegre Wikipedia

Kindle’da entegre bir şekilde Wikipedia’da çalışıyor. Aradığınız bir kelime yada kelime dizisini sadece sözlükte değil aynı şekilde Wikipedia’da arıyor. Bunu ne kadar çok kullandığımı tahmin bile edemezsiniz.

Sonuç

Değişen zamanla artan gereksinimleri ve bunlara sunulan çözümleri göz ardı etmek imkansız artık. Kindle’da sadece bunlardan bir tanesi. Kitap okumak isteyen ve bu hususta ciddi olan herkes için bence vazgeçilmez araçlardan birisi olarak çıkıyor karşımıza. Şimdiden herkes iyi okumalar.

 
Share this

Impressum

A humble beginning every time