Follow

Follow

Hashing ve Encryption nedir?

Tarik Guney's photo
Tarik Guney
·Oct 1, 2018·

2 min read

Bu konu hakkında yakında bir yazı yazacağım ama şimdilik aşağıda ki videomu izleyebilirsiniz. Kısaca şunu söylemekte yarar var:

Hashing tek taraflı bir şifreleme yöntemi. Encrption ise çift taraflı. Tek taraflı olunca, şifrelediğiniz bir veriyi geriye getiremiyorsunuz. Onun için hashing daha çok karşılaştırma durumlarında kullanılıyor. Mesela girilen bir password doğru mu şeklinde. Çift taraflı olmak demek, şifrelenmiş bir veri, gerisin geri bir anahtar sayesinde çözülebiliniyor. Bu farkları doğru anlamak hangi kelimeyi nerede kullanacağınızı düzgün seçmek açısından önemli. Hashing algoritmalarına örnek SHA1 ve MD5. Encryption algoritmalarına örnek AES128 ve RSA. Daha detay için videodan devam edebilirsiniz.

Videoda kullandığım not biçimi Mind Mapping. Mind mapping nedir, ben nasıl kendi mind maplerimi yazarım diye merak ediyorsanız, o zamana aşağıda ki yazıma bir göz atabilirsiniz: Etkili not almak için Mind Mapping Geleneksel olarak okullarda öğretilen not alma tekniği linear not almaktır. Yani alırsınız bir kağıdı ve başlarsınız…medium.com

 
Share this