Okumak ile alakalı sorunlar ve çözümler

Tarik Guney's photo
Tarik Guney
·Jan 20, 2017·

7 min read

Subscribe to my newsletter and never miss my upcoming articles

İnsanların çoğunda okumak ile alakalı problemler olabilir. Bende bu problemlerden kendime düşen parçayı aldım sanırım. Şimdiye kadar yaşadığım bazı problemleri sıraladıktan sonra bende işe yarayan bazı çözümleri ve sorunların kaynaklarını incelemeye çalışacağım.

Sorunlar

  1. Okuduklarımdan aklımda bir şey kalmaması.
  2. Cümleleri okurken anlamamak. Genelde yabancı dilde okuduklarımı.
  3. Hemen sıkılmak.
  4. Dolayısıyla zevk almamaktan dolayı okumamak.
  5. Ne okuyacağımı bilmemek.

Herhalde bunlar okumayı işkence hale getirmek için çoğumuz için yeterli sebepler olabilir. Şimdi hızlı bir şekilde kendimce bulduğum cevapları yine aynı sıralama ile yazmaya çalışacağım.

Okuduklarımı Hatırlamıyorum

Bunun sebeplerinden bir tanesi okuduğunuzu anlamamaktan kaynaklanır. Bu kısmın cevabı ikinci çözümde olacak. Diğer bir neden ise okuduklarınızın günlük hayatta karşılığının hemen olmamasından dolayı onu tecrübe edememeniz. Mesela mesleki bir kitap okuduğunuzda ve öğrendiklerinizi bir şekilde kullandığınızda aklınızda daha çok şey kalmaya başlayacaktır. Genelde okuduğunuz kitapları güncel konular üzerinden seçebilirsiniz. Mesela bir tartışma programında tarihi bir olayın anlatılmasını dinlediniz ve televizyonlarda bir süredir bu konu hakkında konuşuyorlar. O zaman o konu hakkında daha detaylı ve belkide daha doğru bilgi almak için bir kitap okuyabilirsiniz. Bu hem okuduklarınızı daha kritiğe tabi tutmanıza yarayacaktır hemde okuduklarınızın daha çok akılda kalmasına sebep olacaktır.

Birde gerçekçi olalım: Okuduğunuz herşeyi hatırlamayacak yada anlamayacaksınız. Bu sadece sizin başınıza gelen bir sorun değil. Ama bunu bahane ederek hiç okumazsanız o zaman öğrenmeniz ve anlamanız muhtemel olan daha nice başka konularıda kaçırmış olacaksanız. Tercih sizin…

Akılda kalması için okuduğunuz bilginin geneline hakim olmanız gerekebilir. Örneğin: “ .. daha sonra …” diye bir şey yazıp bunu hatırlamanızı istediğimde birinci olarak bu cümle size bir mana ifade etmeyecek ikinci olarak aklınızda kalmayacak. Çünkü bir anlam bütünlüğü yok. Ama “Yolda giderken düştüm ve daha sonra arkadaşlarım yardıma geldiler.” dediğimde bunu hatırlamak bir anlam bütünlüğü olması açısından daha kolay. Kitap okurkende bu böyledir. Kitabın genel olarak anlatmak istediği bir mesaj vardır ve bu mesajı anlamak faydalı olacaktır. Bu mesaj üzerine okuduğunuz cümleleri bina ettiğinizde lego parçaları gibi anlamlar kafanıza yerleşmeye başlayacak. Zaten sizinde hatırlamak istediğiniz genelde kelime kelime ne yazıldığı değil, orada anlatılmak istenilen mesajın yada mesajların kendileri olacaktır.

Kitap okurken zamanla kendinize ait bilinçli yada bilinçsiz bazı yöntemler geliştireceksiniz. Ama şunu hatırlamakta fayda var. Ne kadar çok kitap okursanız o kadar çok anlamanız ve hatırlamanız gelişecektir. Beyin kas gibi ne kadar çok çalışırsa o kadar çok verimli olmaya başlayacaktır. Birde zamanla benzer konular hakkında okuduğunuz kitaplarda öğrendikleriniz farklı fikirleri ve hatta başka konu hakkında bahseden kitaplarda bazı yerlere temel teşkil edeceğinden anlam bütünlüğünü artık bir kitap içinde değil bir konu hakkında yazılmış farklı kitaplar arasında görmeye başlayacak ve daha çok şeyi daha doğru olarak hatırlayacaksınız. Ama ben hatırlamıyorum deyip meseleyi daha baştan silip atarsanız kaybınızı ne kadar büyük olacağını zamanla görmeye başlayacaksınız. Yada belki bu şansı hiç elde bile edemeyeceksiniz.

Bol okumak, devamlı okumak, zamana yaymak, ve sabırlı olmak bu ve buna benzer sorunların çözülmesi adına iksir gibi görev yapacaktır. Birde kendinizi tanımakta önemli.

Cümleleri Anlamamak

Bunun birden fazla nedeni olabilir. Bunlar:

  1. Konuya aşina olmamak. Bilinmeyen terimler ve konseptler okunulan cümlelerde geçince konunun anlaşılmamasına neden oluyorlar. Bazen önce bu konuları anlamak gerekebilir. Amacınız öğrenmek ise o zaman kendinize biraz zaman verin ve daha önce temelleri öğrenmeye bakın. İnternette şimdiye kadar arayıpta bulamadığım bu şekilde bir konu yok gibi. Wikipedia genelde yüzeysel bilgiler için çok güzel bir yer.
  2. Çok yavaş okumak yüzünden cümlenin sonuna geldiğinizde başını unutmak. Daha hızlı okumanız gerekebilir. Okuyamıyorsanız, o zaman bunu öğrenme zamanı gelmiştir.
  3. Zihni melekelerinize uygun olmayan bir ortamda ve saatte okumak. Bazıları sesli ve müzikli ortamları severken bazılarıda sessiz ortamlarda daha iyi odaklanabilirler. Birde çok yorgun olduğunuz zamanlarda neden anlamıyorum okuduklarımı demekte biraz abesle iştigal oluyor. Dinç ve zinde olduğunuz ve uykunuzu aldığınız zamanlar daha iyi okuyabilirsiniz. Ben şahsen akşamları okumaya hatta geceleri sessizlikte okumayı daha çok seviyorum. Ama etrafta engellemem mümkün olmayan ses varsa o zaman ritmik bir müzik ile okumak daha çok hoşuma gidiyor.
  4. Not alın ve karalamaktan çekinmeyin. Bazen cümleler çok karmaşık olabilir. Bu gibi durumlarda kalem ile kitabınızın sağına soluna gerekirse resimler ve diagramlar ile bu gibi cümleleri anlamanızı sağlayacak karalamalar ve notlar almaktan çekinmeyin. En güzel kitap üzerinde notlar alınmış ve hafiften parçalanmış kitaptır.

Hemen Sıkılmak

Bunun sebepleride yukarıda sıraladığım diğer sebepler ile ilişkili olabileceği gibi insanın fıtratından gelen maymun iştahlı olmakta olabilir. Bazı insanlar hemen sıkılılar ve farklı bir şey üzerinde çalışmak isterler. Bununda da aslında çözümü farklı kitapları beraber takip etmektir. Sıkılırsanız hemen başka kitaba geçebilirsiniz. Yada daha önceden okuduğunuz kitaplardan aldığınız notları tekrardan inceleyebilirsiniz. Ama okumak eyleminden başka bir eyleme geçmeyin. Aksi halde bir daha geriye dönmek zor olabilir. Biraz da irade gösterin. Bu kadar zor olmasa gerek. Bazende sıkılmamak için güncel konular hakkında yazılmış kitaplar okunabilir. Birde neyi sevip sevmediğinizi bilmeniz gerekiyor. Bunuda farklı konular hakkında yazılmış kitapları okuyarak daha net bir şekilde öğrenebilirsiniz. İnsanlarda bazen farkında olmadıkları alışkanlıklar ve zevkler olabiliyor. Bunun farkına varmak için farklı şeyler yapmaktan çekinmeyin.

Aslında bu son yazdığım bir kaç sorununda daha cevabı olduğundan daha devam etmeceğim. Ama özet olarak okumak zorundayız ve bunu başarmak için elimizden geleni yapmak zorundayız. Bahanelerin arkasına sığınmak sadece sorunun çözümünü imkansızlaştırmaktan başka bir işe yaramaz. Ama bugün bu yazımı okuduysanız okuma hususunda samimisinizdir demektir, aksi halde burada bunu okuyor olmazdınız. Şimdiden hepinizi başarılar…

 
Share this

Impressum

A humble beginning every time